Zákaznická podpora:sbsoffice@setos.cz

Samsung Galaxy S23 Ultra: Větší změny k lepšímu, než jste možná čekali

1. února 2023 jsme představili novou řadu našich nejlepších „standardních“ (rozumějte neskládacích) smartphonů: Galaxy S23 | S23+ a S23 Ultra. My jsme měli hned od druhého dne možnost si s telefony hrát a teď, když jsou v prodeji a když vyšly i mnohé recenze, přišel čas také na naše představení a osobní dojmy z nejlepšího modelu Galaxy S23 Ultra.

 

Verdikt hned na úvod

Popravdě jsme rádi, že ony recenze vyšly a mohli jsme se na ně podívat. Ne že bychom nevěděli, co o telefonu napsat, ale i naše vlastní dojmy jsou nadmíru pozitivní, a to až podezřele – neradi bychom působili neupřímně. Na jednu stranu jste na komunitním blogu Samsung a není naším cílem přinášet nějaké kritické recenze, srovnávat se s konkurencí, rýpat do naší vlastní výbavy apod., na druhou stranu vám samozřejmě nelžeme a nepsali bychom nadšený text, kdyby se nám telefon nelíbil. Když se ovšem můžeme odvolat na pozitivní recenze novinářů, které by měly být objektivní (a nepochybujeme o tom), tak tím lépe. A snad ještě větší radost máme z pozitivních uživatelských recenzí v obchodech a cenových agregátorech.

A co že je tedy hlavní dojem? Loňská S22 Ultra byla velmi povedená a čekali jsme na základě parametrů spíše mírnou evoluci. Vždyť vzhledově se telefon prakticky nezměnil. Jenže chyba lávky – Galaxy S23 je možná na pohled dvojčetem loňského modelu, ale změny jsou opravdu citelné a mimořádně pozitivní.

Všechno si to rozepíšeme, ale chválu si podle nás a odborného i laického lidu zaslouží výdrž, fotoaparát i stovka dalších drobností včetně například ergonomie.

 

Přírodní design a vylepšená ergonomie

Nejnápadnější změnou oproti loňskému modelu jsou nová barevná provedení, jež jsou nejen inspirovaná přírodními odstíny, ale také využívají přírodní barviva. Ekologie pro nás ostatně vždy byla důležitá a telefony jsou přátelštější k přírodě než kdy dřív – míra použitých recyklovaných materiálů (skel i plastů vylovených z moře) je nebývale vysoká.

 

S23_barvy.jpg

 

Pojďme ale k praxi. Novinka se velmi pohodlně drží. Má rovnější boční hrany než předchůdce a nabízí velmi jistý, a přesto příjemně „měkký“ úchop. Jde sice o velký (respektive přímo obrovský!) telefon, ale i do menší ruky padne hezky. A když uvážíte, že prakticky celou přední stranu tvoří displej (narušený jen titěrnými rámečky a fotoaparátem v nenápadném „průstřelu“), je velká úhlopříčka výhodná. Jak si totiž řekneme v podkapitole o displeji – rozhodně je na co koukat.

Model Ultra je už podruhé duchovním nástupcem řady Note, a opět proto nabízí vestavěné chytré pero S Pen, které umožňuje nejen pohodlné psaní poznámek či editaci textů a multimédií, ale také slouží jako chytrý dálkový ovladač telefonu. My osobně klidně přiznáme, že psaní rukou moc nevyužíváme (ani propiskou na papír, ani perem S Pen na displej), ale například dálkovou spoušť fotoaparátu používáme běžně.

 

Displej je skvostný

Ono to platilo i před rokem (a předminulý rok atd.) – koneckonců není náhoda, že displeje dodáváme i mnohým konkurentům.

Každopádně i když jde do značné míry o „stejný“ displej, doznal několik vylepšení. Konkrétně umí telefon ještě lépe řídit jas, hlavně nízké hodnoty velmi oceníte večer či v noci. Celkově vylepšená je pak funkce Eye Comfort Shield, která nově kromě redukce modrého světla (to narušuje spánek) upravuje také kontrast a barvy, včetně barev písma.

S23_displej.jpg

 

Adaptivní obnovovací frekvence se stará o „fyzickou“ plynulost obrazu, ale to, jak je telefon neskutečně rychlý, je spíše zásluhou optimalizace softwaru a nového hardwaru. Běžně teď používáme Galaxy Z Fold4 a testovali jsme loňskou Ultru – nejsme zvyklí na nic průměrného, spíše jsme „rozmazlení“. Přesto bylo až šokující, jak svižně se nový model chová. Otevřít nastavení, projíždět menu aplikací, posouvat se mezi příspěvky na Facebooku, procházet Galerií – vše je bleskurychlé, okamžité.

Neviditelnou (respektive průhlednou), leč zásadní novinkou je pak nové krycí sklo. Smartphone je vepředu i vzadu krytý novou generací odolných skel Gorila Glass Victus 2.

 

Výkon ani řešit nemusíme, ale ta výdrž!

Je trochu drzé stavět výkon na vedlejší kolej, ale faktem je, že u špičkových telefonů je prostě tak vysoký, že pokud nehrajete nejmodernější a nejnáročnější hry, máte ho dost. A to i u loňského modelu.

Letos byste ale „procesor“, respektive SoC (System on Chip) řešit měli. Naše evropské modely mívaly procesory Exynos, ale tentokrát jsou všechny S23 postavené na Snapdragonu od společnosti Qualcomm. Snapdragon 8 Gen 2 ve speciální vyšší frekvenci Made for Galaxy je nejen extrémně výkonný, ale hlavně úžasně efektivní.

To znamená jediné – skvělou výdrž.

Ta je opravdu mimořádná. Ne že by to byl nějaký náš vyslovený cíl či mezník, ale pravdou je, že spoustě uživatelů by telefon mohl vydržet i dva dny mimo nabíječku. My jsme ho nadstandardně vytěžovali tím, že jsme si s ním v rámci testování neustále hráli, a stejně procenta klesala tak pomalu, že ani po náročném dni nabíječku nevyžadoval (zbývala klidně třetina).

Navíc je to jedna z oblastí, kde opravdu nejde o náš dojem – to samé tvrdí i recenze. Mírné kritice občas čelí „jen“ 45W rychlonabíjení (a ano, mohlo by být ještě výkonnější), ale pořád platí, že procenta naskakují krásně rychle při připojení kabelu i položení na bezdrátovou nabíječku.

 

S23_vykon.jpg

 

Úložiště a RAM nabízíme až v kombinaci 1 TB / 12 GB, což jsou notebookové hodnoty a u telefonu jednoznačný nadstandard. Podstatné je ale také to, že nový typ úložiště UFS 4.0 je extrémně rychlý – až dvojnásobně oproti minulé generaci, která přitom rozhodně nebyla pomalá. V podkapitole zaměřené na displej jsme se rozplývali nad svižností telefonu a právě rychlost paměti se na ní silně podílí. Lidské oko a mozek jsou schopné vnímat i minimální rozdíly, takže to opravdu pocítíte – a to tu před námi leží „nejnižší“ verze s kombinací 8 GB RAM a 256GB úložištěm, nejde o typ úložiště vyhrazený pro nejvyšší varianty.

Stručně a jasně: Kombinace mimořádně výkonného, chytrého procesoru, špičkové výdrže a rychlého nabíjení, prostorného a rychlého úložiště a až 12 GB RAM dělá z Galaxy S23 Ultra opravdu mimořádně spolehlivý telefon, ať už se s ním rozhodnete dělat cokoli.

 

Opravdu revoluční fotoaparáty

Každý, kdo ví něco málo o fotoaparátech, vás ujistí, že samotné megapixely nejsou všechno. Než se tedy testovací a první prodané kousky dostaly do ruky recenzentům a poté uživatelům, nemohl si být nikdo mimo Samsung jistý, co přijde. Kdybychom měli špatné čočky a další fotografický hardware a kdyby následně selhávalo softwarové zpracování, bylo by jedno, že Galaxy S23 Ultra přichází s 200Mpx fotoaparátem, tedy téměř dvojnásobným oproti loňské generaci.

Hardware i software ale fungují skvěle a fotografie jsou neskutečně kvalitní – opravdu mimořádné.

Než se podíváme na pár ukázek, zmiňme zajímavé technologické pokroky. Zaprvé vzrostly snímkové frekvence i rozlišení u různých druhů videa. 8K můžete natáčet až při 30 snímcích za sekundu (FPS), superstabilizované video až v QHD při 60 FPS.

S23_fotoaparaty.jpg

 

Portrétní videa můžete natáčet předním i zadním fotoaparátem ve 4K, přičemž jak selfie portrétní videa s rozostřeným pozadím, tak klasická selfie vide (až 4K se 60 FPS) vypadají úžasně.

To nejlepší, co můžeme říct o fotoaparátech (kromě špičkové kvality snímků), je fakt, že nás bavily. Autor článku není fotograf, profesionálně se o focení nezajímá. Fotím rád, ale amatérsky – namířit a cvaknout, na což je smartphone ideální. U Galaxy S23 Ultra jsem ale zcela dobrovolně nainstaloval i aplikaci Expert RAW, chodil ven experimentovat s různými rozlišeními, režimy, světly, …

Fotíte prababičku s pravnučkou – páni, to je kvalita, to jí vytiskneme a zarámujeme. A už běžíte otravovat rodinu, že uděláte skupinový portrét. Zastavíte autem zbytečně v půli cesty, abyste vyfotili panorama. Pak se skloníte a fotíte ploštice jako makro. Pak zoomujete na turistické farmě na velblouda, ke kterému se nechcete přiblížit, ale 10× optický (!) zoom ho přiblíží naprosto dokonale.

S23_Ultra_hvezdy.jpg

 

Jde o skvělý smartphone pro mobilní fotografy, kteří při využití expertních režimů a detailních nastavení pořídí opravdu profesionální snímky. Koneckonců jich Samsung několik najal v rámci reklamní kampaně a to, co smartphonem vyfotili, je dechberoucí. A zároveň je S23 Ultra dokonalý smartphone pro běžného uživatele, který jen chce automaticky zaostřit na tu prababičku a stisknout spoušť.

Portrét? Cvak – dokonalá fotka. S přáteli na tmavé, noční ulici osvětlené jen lampou? Cvak – večerní momentka, která by se dala i vytisknout. Fascinující noční časosběrné snímky nebo „jen“ fotky hvězd a měsíce? Žádný problém, i ty stojí za vyzkoušení a pořídí je i neprofesionál.

 

Pojďme na pár příkladů.

200Mpx fotoaparát samozřejmě není primárně určený k tomu, abyste pořizovali 200Mpx fotky. Ve skutečnosti používá to neskutečné množství detailů a dat k tomu, aby fotku inteligentně zmenšil – je to opak upscalingu u televizorů, kdy si software domýšlí detaily. Tady je má k dispozici a výsledkem je snímek v normální velikosti, který nezabere desítky megabajtů, a je úchvatně ostrý, detailní, správně barevný, realistický.

Ale fotit ve 200 Mpx samozřejmě můžete a níže se můžete podívat, jak detailní je poté výřez 1 : 1. A to bylo ošklivé počasí, žádné ideální podmínky… Podobných výsledků jsme ostatně dosáhli i u fotky regálu se zbožím v uměle osvětleném hypermarketu.

 

S23_200Mpx.png

 

To byla podle nás působivá ukázka detailnosti, ale jak říkáme – není obvykle cílem pořizovat třeba 40MB snímek a pak z něj vyřezávat detail. Použijte raději 10× optický zoom. Na stejném snímku můžete v dálce mezi dvěma věžáky vidět nákladní auto. Na jeho detaily už pochopitelně nestačí ani 200 MPx, ale když si ho opticky přiblížíte, tak dokonce přečtete reklamní slogan na boku.

 

S23_10x_vyrez.jpg

 

S23_10x_plna.jpg

Na zveřejnitelný portrét nám posloužila kočička. Žádné stativy. Jen jsme z ruky pořídili asi pět snímků ne úplně klidného mourka a jeden vybrali. Profesionální fotograf nám vysvětlil, jak se pozná, kde pomáhal software, a jak by efekt bokeh udělala opravdová zrcadlovka. A má samozřejmě pravdu. Mobilní výsledek je ale úžasný – snímek je detailní, plastický a hodný tisku ve větších formátech.

S23_portret_kocka.jpg

Představte si, že se takhle fotíte s rodinou a přáteli. To je památka! My smartphone vracíme, poputuje k jiným uživatelům, ale pořídili jsme si za ty tři týdny spoustu snímků, které budou viset na stěně nebo je vytiskneme jako fotoknihu.

U nočních fotek se popravdě těžko vysvětluje, jak kvalitně fotoaparát fotí, protože nevidíte, jaká je tma. Máme pro vás ukázku podvečerního dětského hřiště a nočního výhledu, které na fotce vypadají prakticky tak, jak jsme je viděli na vlastní oči. Fotky jsou barevně věrné a velmi pěkně detailní.

S23_Podvecer_noc.jpg

A pak přikládáme pro zajímavost fotku dětské hračky, kterou jsme fotili prakticky v úplné tmě. Interiér, noc, zhasnutá světla, jen ve druhém rohu místnosti svítil monitor. Museli jsme hračku nahmatat nohou, naslepo namířit fotoaparát v nočním režimu a pevně držet ruku požadovaný počet sekund. Hotový špionážní fotoaparát! Kam se hrabe lidské oko…

S23_Tma_interier.jpg

Jinak řečeno i ve špatném světle fotoaparát exceluje, a ještě ke všemu se chová přesně tak, jak by měl. Když je úplná tma, vidí i to, co vy ne. Pokud „je vidět“, snaží se ze všech sil zachovat věrné barvy. Vy pak rychle běžíte do garáže a hledáte během pár posledních minut dne místo, odkud by byl vidět výjimečně krásný západ slunce, protože v recenzi by se hezky vyjímal.

Díky Galaxy S23 Ultra ho tedy teď vidíte i vy, protože přesně takto vypadal:

 S23_Zapad2.jpg

 

Skvělý software a dlouhodobá podpora

Tři časté důvody, proč jsou naše smartphony oblíbené, jsou: fotoaparáty, design a software. Nadstavba One UI je samozřejmě na modelech S23 přítomná v nové verzi, kterou jsme pro vám představovali v listopadu v samostatném článku: One UI 5 a Android 13: Užitečné novinky a skvělé vychytávky.

Systém je extrémně přizpůsobitelný, smartphone je díky němu součástí celého ekosystému našich výrobků a služeb, oproti čistému Androidu nabízí užitečné funkce navíc, vypadá moderně a krásně, a navíc je opravdu dokonale svižný (nejen na S23 Ultra, i když tam obzvlášť).

 S23_ekosystem.jpg

Navíc nabízíme nadstandardní podporu, tedy dostupnost aktualizací. Telefon sice nemá vydržet patnáct let a samozřejmě budeme rádi, když budete každý rok kupovat nový, ale to neznamená, že ho hodláme brzo odepsat nebo že by přestal držet krok s dobou. Naopak.

Galaxy S23 Ultra dostane další čtyři verze Androidu (počítáme s Androidem 17 v roce 2026, pokud se bude Google držet číslování) a bezpečnostní aktualizace po dobu pěti let, tedy do roku 2027. Ani poté samozřejmě nebude takto kvalitní smartphone na odpis, ale do té doby bude prostě a jednoduše „aktuální“, což je velké plus.

 

Vraťme se tedy k verdiktu z úvodu. I my jsme očekávali, že významných vylepšení bude málo – že si budeme pár týdnů hrát s výborným telefonem, ale moc rozdílů oproti loňskému modelu nenajdeme. (Koneckonců jsme na loňské S22 hrdí, jsou skvělé.) Ale i my, stejně jako mnozí další recenzenti, jsme nakonec překvapení a nadšení.

S23_vlastni_noc.jpg

Takhle jsme si focení naposledy užívali právě před tím rokem, a teď je zase o generaci dál. Viditelně, znatelně. Je fascinující a v dobrém slova smyslu zábavné, co ty mobilní fotoaparáty dokážou. Rozdíly v ergonomii byste mezi dvěma modely vizuálně hledali málem pod lupou, ale v ruce je cítíte okamžitě. Prostředí zase ukazuje, že i když byste loni mysleli, že rychlejší a plynulejší být nemůže… tak může. A výdrž, ta je opravdu špičková a domníváme se, že spolu s fotoaparátem půjde o tu vlastnost, kterou budeme i po letech zmiňovat v různých vzpomínkových článcích.